Blodmånen- Jo Nesbø

Bedømmelse 4.6
15 timer 21 min
510 Sider
Harry Hole-serien
bookCoverFor

Om bogen

Uret tikker, og der er varslet blodmåne over Oslo.

Harry Hole er taget til Los Angeles for at drikke sig ihjel.

Han har fået husly, selskab og et skræddersyet jakkesæt hos den aldrende skuespiller Lucille til gengæld for at have hjulpet hende med at flygte fra en gæld på en million dollar til et narkokartel.

I Oslo er to unge kvinder forsvundet, og lederen af Drabsafdelingen, Katrine Bratt, har brug for sin gamle kollega og Norges fremmeste ekspert i seriemord, men for hendes chefer er det udelukket at tilkalde Harry Hole. Da en mistænkt vil hyre Harry som privatdetektiv i den sag, Bratt efterforsker, havner Harry alligevel i Oslo, for klienten er parat til at betale en million dollar for at blive renset, nok til at løse Lucille fra gælden til narkokartellet.

Harry Hole samler et efterforskningshold bestående af en kokain­sælgende barndomsven, en korrupt politimand og en kræftsyg psykolog. De har ti dage til at opklare sagen.

Forfatter(e):

Oplæser(e):

Oversætter(e):

Allan Hilton Andersen

Format:

E-bog, Lydbog

Del:

13

Tid Lydbog:

15 timer 21 min

Sider E-bog:

510

Sprog:

Dansk

Udgivet:

9.11.2022

Forlag Lydbog:

Modtryk

ISBN Lydbog:

9788770077316

Forlag E-bog:

Modtryk

ISBN E-bog:

9788770077620

Hvad andre synes

Anmeldelser af Blodmånen – E-bog, Lydbog

Glimrende. Ikke så karikeret og stereotyp som andre Harry Hole bøger. Og suveræn oplæsning selvfølgelig sf Bent Otto

Søren

👍🏼👍🏼

Michael

Jo tak. Grum, men nu med feelgood humor. Filmatisering, tak

Susan

👏🏻👏🏻👏🏻

Bente

Altid godt med Harry Hole. Endnu en god bog i serien.

Joan

Spændende til det sidste

Lillian

👍😊

Karin